Akacis

Akacis sāka muzicēt 1976. gadā, kad draugu grupa no Ņujorkas un Filadelfijas sanāca kopā, lai taisītu "riktīgu roku" latviski. Līdz tam vairums ārzemju latviešu populārā mūzika bija vairāk iespaidota no latviešu tradicionālās mūzikas, folk vai šlāgera. Sešdesmitos gados bija grupas, kuras vija amerikāņu folk kopā ar latvisko, taču Akacis bija viena no pirmām grupām, kuŗa pilnīgi atdevās progresīvā roka iespaidos, un arī attīstīja savu stilu. Viņi spēlēja kā Akacis (angliski, The Quags) līdz agrajiem 1990. gadiem.

  • Facebook Social Icon

Akacis – Mārtiņš Sīmanis

Vēlajos septiņdesmitajos gados tādam pusaudzim kā man trimdas latviešu mūzika nebūt nebija sveša—bet ne sevišķi… mana. Neteikšu, ka man nepatika Čikāgas piecīši. Tie bija pazīstami par cik uzaugu Čikāgas apkaimē. Ilmāra Dzeņa skaņdarbi bieži jautrināja vecāku tusiņus līdz agram rītam. Bet tur jau laikam slēpās tā lieta. Tā bija manu vecāku mūzika. Pašam bija pirmā (lēta) elektriskā ģitāra ar mazu tumbiņu un modernas amerikāņu rokmūzikas plates pirktas par kabatas naudu vai ar vecāku labsirdību.
 

 

Ar laiku pirmie grāvēji sāka parādīties latviešu valodā. Prusaku ansamblis: netīrs un jēls blūzs. Nu jau kaut kas notiek. Un tad—parādījās balts albūma vāks ar lieliem stilizētiem burtiem AKACIS. Ko tas nozīmēja? Tas nu gan bija vārds, kas netika mācīts latviešu skolā! Nu, nekas. Jānoklausās. Noplēsu celofānu un izvilku melno disku, un rūpīgi nolaidu adatu uz spīdīgās melnās maliņas. Pirmais iespaids—Kansas! Jā, krietni līdzīgi tolaik populārajai progresīvajai amerikāņu rokgrupai, ar precīzu ritmisku sinkopi, ātrām sintezatora līnijām, vokālām harmonijām un, protams, vijoli. Taču pārējā plate nenogurdināja ar vienas žanras atkārtošanu. Tur saklausāms džeza fjužons, kalipso, instrumentālas balādes, un svinīga deju mūzika.

 

Pēc neliela partraukuma 80-to gadu sākumā parādījās jauni singli ar laikmetīgu grafisko dizainu un vēl laikmetīgāku mūziku. Ja pirmā plate bija pievilcīga progroka un fjužona mīlētājiem, tad ar savu regeja un ska noskaņu “Skābeklis” un “Sirsniņa” uzbudināja pulku ballētāju dažādos latviešu saviesīgos pasākumos.

 

Nav vietas šajās rindās aprakstīt katru šīs grupas nākamo soli, bet varu apgalvot, ka Akacis savā pastāvēšanas laikā centās (kā vairums talantīgu un profesionāliu mūziķu) augt un radīt kaut ko jaunu, tāpēc ar katru jaunu izdevumu bija kaut kas nedzirdēts, kāds pārsteigums un vielas pārdomām. Grupas evolūcija noteikti gājusi līkločiem, tomēr tā iespaidojusi gan citas trimdas rokgrupas, kā arī pamatīgi iedzinuši saknes pašā Latvijā, sadarbojoties ar tās vistalantīgākajiem cilvēkiem..

Vietnes

Latvians Online | par grupu Akacis

http://latviansonline.com/rock-band-akacis-grew-from-summer-camp-to-renown/

Facebook mājas lapa
 

https://www.facebook.com/Akacis-204157916335621/

Trimda Dimd īsfilmu sērija ataino latviešu oriģinālo mūziku trimdā pēc Otrā pasaules kara līdz 1990iem gadiem.

Tēmas iedziļinājas komponistu un mūziķu ieskatos un ierakstu procesos, iztirzājot koncepcijas dziesmām, un dialogu, kas veidojās ar publiku: kā tie uzturēja sabiedrību un kā sabiedrība arī ietekmēja viņus.