Arvīds un Mūrsitēji

Arvīds un Mūrsitēji bija pirmā latviešu-britu rokgrupa. Viņi arī bija pirmie, kuŗi spēlēja panku un ska mūziku latviski, no 1979. gada līdz 1984. gadam. Viņi atkal sāka spēlēt kopā 2002. gadā savai 25. gada jubilējai.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon

Arvīds un mūrsitēji – Mārtiņš Parņickis
 

Bija 80-ie: Panks, ska, regejs un ‘vēsturiskais’ konteksts

Bija Bobs – Bob and the Latvians (Roberts Grava, u.c.), kas varbūt pirmie pauda rūpes par tēvzemes demogrāfijas, resp. dzimstības krīzi, 80. gados mudinot vairoties Latvijai („Ja tu gribi, tad es gribu...”). Bija Akacis, un dubult-singls „SKAbeklis”/”Sirsniņa”, izvirzot grupu stabilā pozīcijā kvalitātes un popularitātes ziņā. Bija ASV vidienes blice Morālais bankrots (trakulīgais „trejupietis” Pauls Bērzkalns) un hīts „Man patīk alkohols” („Vai tu atceries savu pirmo dzērienu...”). Līdzīgā panka stilā vēlāk startēja Mācītājs on acid (Kristaps Krēsliņš), ar apzināti gramatiski nepareiziem un anglicismiem piebārstītiem tekstiem („Paldies, paldies par vakar”). Un toreiz Toronto /latviešu emigrācijas metropole/ bija Skandāls, Elektriskie burkāni, īslaicīgi, Blondais grēks.
 

Ai, bija. BIJA. Bet nebija neviena grupa kā Arvīds un Mūrsitēji. Un Latvija vēl nebija brīva. Kā harismātiskais Mūrsitēju līders Aivars Sinka (82. gadā, kad iepazināmies, pie sevis domāju: „Nu vienkārši perfekts Dikensa varonis Manīgais Lapsa Kūmiņš!/angliski The Artful Dodger”) intervijā izteicās, grupas izveide bija iespēja un vēlmi izpausties latviešu valodā, un, ka jauns cilvēks, kam ir bijusi kaut vai neliela saskarsme ar mūziku, nereti stūrēs uz rokenrola nišu. Kad pirmoreiz ieraudzīju Sinku un Jostiņu (Mūrsitēji=ASV koncerttūrē, es=students Rietummičigānas universitātē) domāju, ka te nu ir īsti džeki no Vidusanglijas, tikai... viņi nav angļi, bet latvieši! Tajā laikā arvien vairāk sāku klausīties un ieklausīties Sex Pistols un The Clash daiļradē, un asaras gandrīz vai sāku birdināt kad pirmoreiz dzīvajā dzirdēju Mūrsitēju „Latviešu anarhija” (Es esmu anti-krists/Es esmu anarhists...) „Tas viss” bija jāsaprot kontekstā: „Trimda /drausmīgā un savā ziņā nesakarīgā/ turpinās – un arī Latvijas okupācija... Bet izrādījās (hehehe), ka bijām miljards „mūrsitēju”! Vai patiešām Sinka uzskatīja, ka „Latvija mūs nesapratīs”? Latvija saprata!

Vietnes 

Vikipēdija informācija 

https://lv.wikipedia.org/wiki/Arv%C4%ABds_un_M%C5%ABrsit%C4%93ji

Latvians Online
 

http://latviansonline.com/arvids-un-mursiteji-to-bang-on-rigas-walls/

Trimda Dimd īsfilmu sērija ataino latviešu oriģinālo mūziku trimdā pēc Otrā pasaules kara līdz 1990iem gadiem.

Tēmas iedziļinājas komponistu un mūziķu ieskatos un ierakstu procesos, iztirzājot koncepcijas dziesmām, un dialogu, kas veidojās ar publiku: kā tie uzturēja sabiedrību un kā sabiedrība arī ietekmēja viņus.